Selamat Datang

Profil Ketua Hakim dan Hakim

Jabatan Kehakiman bermula dengan 4 orang hakim iaitu :

1.  YANG AMAT ARIF DATO’ MUHAMMAD ASRI BIN ABDULLAH

PENDIDIKAN 

• B.A(Hons) (B.A Pengajian Islam Universiti Baghdad)

 • Lawatan Sambil Belajar Ke Mesir (1994) ANUGERAH • Dato’ Paduka Mahkota Perak (D.P.M.P)      
    1999 

• Darjah Paduka Mahkota Perak (P.M.P) 1994. 
• Telah Menerima Sijil Penghargaan Perkhidmatan Terampil Pada Tahun 2012. 

PENGALAMAN 

• Ketua Hakim Syarie Negeri Perak Secara Pinjaman Jusa B (2012)
• Panel Hakim Mahkamah Rayuan Negeri Pulau Pinang (2011) 
• Panel Hakim Mahkamah Rayuan Negeri Pulau Pinang (2011) 
• Panel Hakim Mahkamah Rayuan Negeri Sabah (2008). 
• Panel Hakim Mahkamah Rayuan Negeri Melaka (2007) 
• Hakim Mahkamah Rayuan Gred Jusa B (2003) 
• Ketua Hakim Syarie Negeri Perak (1999) 
• Memangku Ketua Hakim Syarie Negeri Perak Gred L1 (1995) 
• Pegawai Syariah Gred L2 (1995). 
• Kadi Besar Negeri Perak (1993). 
• Pegawai Hal Ehwal Islam Gred S2 (1993). 
• Pegawai Hal Ehwal Islam Gred S3 (1992). 
• Pegawai Tadbir Tingkatan 2 (KADI) (1982). 
• Pegawai Tadbir Pegawai Islam (1980).


2. Hassan Basri












3. HJ. ABDUL KADER BIN HJ. MOHAMED PMP., AMP., PPT.



PENDIDIKAN / KELULUSAN

1.       Sijil 5 Sanawi Sekolah Menengah Ugama Sungai Bakap Seberang Perai (s)
2.       Sijil Pelajaran Malaysia (SPM) 1984
3.       B.A Pengajian Islam-Yayasan Pengajian Tinggi Islam Kelantan !982
4.       B.A Pengajian Islam-Universiti Al-Azhar Mesir 1984
5.       Diploma Undang-undang dan Pentadbiran Kehakiman Islam UIA 1991

 PENGALAMAN BERKERJA DAN PERKHIDMATAN

1.       Lantikan Pegawai Hal Ehwal Islam (01 Febuari 1986)
2.       Kadi Ibu Pejabat  (1986 – 1987)
3.       Kadi Daerah Kg. Gajah  (1987 – 1995)
4.       Lantikan Pegawai Syariah (01 Mei 1995)
5.       Hakim Mahkamah Tinggi Syariah Perak (1995 – 1996)
6.       Hakim Mahkamah Rendah Tinggi Syariah Ipoh (1996 – 1998)
7.       Hakim Mahkamah Rendah Tinggi Syariah Gerik (1998 – 2001)
8.       Hakim Mahkamah Rendah Syariah Kuala Kangsar (2001 – 7/2009)
9.       Hakim Mahkamah Tinggi Syariah  ( 7/2009 hingga Sekarang)
10.   Tempoh perkhidmatan saya hampir 24 tahun

 ANUGERAH

1.       Khidmat Cemerlang Negeri Perak (1998)
2.       Pingat Pekerti Terpilih (PPT) (1991)
3.       Darjah Ahli Mahkota Perak (AMP) (2000)
4.       Darjah Paduka Mahkota Perak (PMP) (2005)
5.       Khidmat Terpuji Kerajaan Negeri Perak (2001, 2003, 2004)

 JAWATANKUASA YANG PERNAH DIANGGOTAI

1.       Bendahari Agong Kelab UMNO Republik Arab Mesir(1982 – 1984)
2.       Ahli ADK Daerah Perak Tengah Kg. Gajah (1994 – 1995)
3.       Pengerusi J/K Teknikal & Undang JKSPk (2004 – 2005)
4.       Pengerusi J/K Penyelaras Kod Etika JKSPK (2006)
5.       Ahli J/K Pembangunan Wanita dan Keluarga K.Kangsar (2006)
6.       Guru Agama bertauliah Kerajaan Negeri Perak. (1989 – sekarang)
7.       Imam dan Khatib Jumaat Sukarela Masjid Pengkalan Pegoh  (2006 – sekarang)
8.       Ahli Jawatankuasa Majlis Bersama Jabatan bagi Pihak Pegawai  (2009 - sekarang)




4. HAJI MOHD RAHIM BIN ABDULLAH, AMP

       PENDIDIKAN      
                         
              i.            Sijil Perguruan (Mpsi), Tanjung Malim, Perak
              ii.            B.A Hons Syariah dan Undang-Undang (Ukm)
              iii.            Diploma Lanjutan Undang-Undang dan Pentadbiran Kehakiman Islam (UIA)

PENGALAMAN

30.5.1973 – 31.1.1977 – Perlantikan Sebagai Guru Agama Sementara
                                        Kategori C4 Dan Ditempatkan Di Sekolah Menengah
                                        Masai, Johor Bahru.

1.2.1977                      – Dilantik Ke Jawatan Pegawai Perkhidmatan Pelajaran
                                       Terlatih Kategori C2 Ddi Sek. Men. Masai, Johor Bahru

1.1.1982 – 25.6. 1986 – Bertukar Dari Sekolah Menengah Masai, Johor Bahru
                                       Ke Sekolah Kebangsaan Kampung Besut Kg. Buluh,
                                       Pemaisuri, Terengganu.

26.6.1986                    – Diluluskan Cuti Belajar Separuh Gaji Kerana
                                       Melanjutkan Pelajaran Ke Ukm Selama 4 Tahun

1.2.1987                      – Bertukar Ke Jawatan Latihan Bahagian Biasiswa,
                                       Kementerian Pendidikan

16.4.1990 – 31.5.1993– Penempatan Semula Dari Jawatan Latihan Bahagian
                                       Biasiswa, Kementerian Pendidikan Ke Sek. Men. Seri         
                                       Serdang, Seri Kembangan, Selangor. Tamat Cuti Belajar
                                       Separuh Gaji.

1.1.1992                       –Bersetuju Menerima Tawaran Sistem Saraan Baru
                                       Kepada Anggota Tetap Sektor Awam Bagi Jawatan Ppp
                                       Siswazah Dg 3.

1.6.1993 – 30.11.1995– Bertukar Dari Sek. Men. Seri Serdang Selangor Ke
                                       Jemaah Nazir Sekolah Persekutuan Negeri Pulau Pinang
                                       Sebagai Nazir Sekolah.

1.12.1995 – 31.1.1996– Lantikan Baru Sebagai Pegawai Syariah Gred L3
                                       Mahkamah Syariah Perak Darul Ridzuan

1.2.1006 – 30.9.2001 – Bertukar Ke Mahkamah Rendah Syariah Kuala Kangsar
                                      Sebagai Hakim Mahkamah Rendah Syariah.

1.10.2001 – Sekarang– Dinaikkan Pangkat Dari Jawatan Pegawai Syariah L3 Ke
                                      Jawatan Pegawai Syariah Gred L2 Sebagai Ketua
                                      Pendafftar

1.10.2001 – Sekarang – Ahli Majlis Agama Islam Dan Adat Istiadat Melayu Perak
                                     (Atas Jawatan)


No comments:

Post a Comment